Bez kategorii
Ukraińskie kurorty wakacyjne nad Morzem Czarnym

Ukraińskie kurorty wakacyjne nad Morzem Czarnym: 10 miejsc, w których można cieszyć się morzem .Kurorty regionu Odessy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Ukraińców i gości z zagranicy, jeśli chodzi o wakacje nad Morzem Czarnym na Ukrainie. Dużą rolę odgrywają tu liczne atrakcje i piaszczyste plaże. W tym artykule opowiemy o najpopularniejszych miejscach w regionie Odessy, gdzie odpoczywają tysiące turystów.

Najsłynniejsze kurorty regionu Odessy

W Odessie jest wystarczająco dużo miejsc do odpoczynku. Prawie każda nadmorska wioska może zapewnić zakwaterowanie i dostęp do objęć Neptuna.

Zatoka i Carolino-Bugaz

Ta słodka para, oddalona od siebie o dziesięć kilometrów, jest powszechnie znana tym, którzy preferują odpoczynek z dala od zgiełku dużych miast i smogu. Zatoka przyciąga sporo młodzieży i słynie z aktywnego życia nocnego. Z kolei Carolino Bugaz jest bardziej odpowiednia na spokojne rodzinne wakacje z dziećmi. Oba kurorty mogą pochwalić się długimi, kilometrowymi plażami, na których każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Atrakcje i zabytki:

 • Park wodny Zatoka – nowy park wodny obok stacji Limanska, który zachwyca gości zarówno zjeżdżalniami dla dorosłych, jak i dla dzieci.
 • Most zwodzony kolejowy – od 1955 r. wyznacza granicę między Morzem Czarnym a ujściem rzeki Biełgorod-Dniestr. Podczas podnoszenia środkowej części do przepływu statków ruch na moście jest zatrzymany.
 • Central Alley of the Gulf.
 • Kościół św. Włodzimierza i pomnik Włodzimierza.

Jak się tam dostać:

 • Samochodem na trasie Odessa – Biełgorod-Dniester P70.
 • Pociągiem z dworca centralnego w Odessie. Czas podróży: 1,5-2 godziny. Latem są wysyłane 5 razy dziennie. W zależności od przystanku opłata wynosi od 15 do 20 UAH.
 • Minibusami z dworca centralnego w Odessie lub z AS „Privoz”. Koszt: około 50 hrywien. Czas podróży jest podobny do ruchu pociągu

Gdzie się zatrzymać: istnieje wiele opcji, zarówno w sektorze prywatnym, jak i w licznych ośrodkach rekreacyjnych w Zatoce i Carolina-Bugaz . Koszt: Zakwaterowanie od 80 UAH za osobę (stare, radzieckie obiekty rekreacyjne z udogodnieniami na ulicy) do 5000 UAH (nowe bungalowy lub apartamenty), w zależności od sezonu. Park wodny – od 350 do 700 UAH.

Wskazówka: jeśli to możliwe, najlepiej przyjechać tutaj przed końcem sezonu lub tuż po nim (dotyczy to wszystkich ośrodków w regionie Odessy). Koniecznie należy zabrać ze sobą spray przeciw komrom, których jest tutaj całkiem sporo.

Sanżiyka i Hrybiwka

Kolejne siostry bliźniaczki – Sanżiyka i Hrybiwka znajdują się niecałe 40 km od Odessy i słyną ze świeżego powietrza oraz wysokich klifów – jest to idealne miejsce do oglądania cudownych morskich widoków i podziwiania wschodów słońca.

Sanżiyka znajduje się prawie nad brzegiem morza, Hrybiwka nieco dalej, ale jej liczne macki ośrodków rekreacyjnych sięgają morza.

Atrakcje i zabytki:

 • Latarnia morska w Sanji .
 • Linia brzegowa z glinianymi zboczami, które wznoszą się i przypominają wybrzeże krymskiej Kachi lub Bald Bay.

Gdzie się zatrzymać: w tych miejscach popularna są w szczególności pola namiotowe i campingi. Jest też wystarczająco dużo sanatoriów i ośrodków wypoczynkowych w stylu postsowieckim. Mieszkańcy wynajmują turystom również mieszkania. Ceny zakwaterowania w Sanżiyce i Hrybiwce wahają się od 50 UAH (campingi) do 3000 UAH (komfortowe pokoje z kilkoma pokojami lub oddzielnymi domkami).

Jak się tam dostać:

 • Samochodem na trasie Odessa – Owidiopol lub Odessa – Karolino-Bugaz. Trasa T1641. Jest w połowie drogi do Zatoki.
 • Bezpośredni autobus z dworca autobusowego Odessa „Privoz”. Około 1-1,5 godziny jazdy.
 • Autobusem jadącym do Owidiopola lub Czernomorska, następnie przesiądź się do transportu w Sanżidze.

Wskazówka: na glinianych klifach (i pod nimi) należy bardzo uważać, możliwe są osuwiska. Szczególną uwagę należy zwracać na dzieci.

Inne kurorty w pobliżu Odessy

Ośrodki w regionie Odessy znajdują się w pobliżu Południowej Palmyry. Najszybciej jest tutaj dotrzeć z Odessy. Turyści, którzy nie chcą zbytnio oddalać się od uroków perełki Morza Czarnego, ale jednocześnie chcą zdystansować się od miejskich zanieczyszczeń i smogu, chętnie zatrzymają się na odpoczynek właśnie tutaj.

Czernomorsk to młode miasto położone ok. 30 km od Odessy, które powstało w latach 50. XX wieku dzięki stoczni i portowi (status miejski uzyskało w 1973 r.). Dziś znane jest nie tylko ze swojego gigantycznego portu morskiego, ale także z miejskiej plaży – jedynej na Ukrainie, która ma „Niebieską Flagę” – symbol międzynarodowego certyfikatu jakości środowiska plaż.

Atrakcje i zabytki:

 • Morski port handlowy „Morze Czarne”
 • Schody nadmorskie i park – kopia słynnych schodów w Odessie została otwarta w 2014 roku i ma 155 stopni. Interesujący jest także park z cienistymi drzewami i śnieżnobiałą kolumnadą.
 • Park Młodzieży z wieloma rzeźbami, wśród których wyróżnia się Eliasz Prorok i postać Dziewicy.
 • Muzeum Sztuk Pięknych Alexander White , które zachwyca odwiedzających dużą kolekcją porcelany i ceramiki (ponad 400 przedmiotów).

Gdzie się zatrzymać: „Babć” z sektora prywatnego jest niestety niewiele. W większości urlopowicze osiedlają się w wynajętych mieszkaniach, bazach wypoczynkowych i mini-hotelach. Cena: apartamenty od 300 do 12000 hrywien, centra rekreacji i mini-hotele – od 100 do 4000 hrywien.

Jak się tam dostać:

 • samochodem na trasie Odessa – Karolino-Bugaz. Około godziny jazdy samochodem.
 • minibusy z dworca autobusowego „Privoz” lub dworca kolejowego w Odessie. Koszt: około 25 hrywien.

 

Fontanna to miasteczko położone ok. 30 km od Odessy. Tutaj, w Fontannie, czekają na turystów klasyczne, spokojne, wiejskie wakacje, prawie pozbawione życia nocnego i wieczornych „placów zabaw”.

Atrakcje i zabytki:

 • kompleks handlowo-rozrywkowy „Riviera” – największe centrum handlowe na Ukrainie, położone 15-30 minut spacerem od różnych miejsc w Fontannie. Znajdziemy tu Auchan, kino, rolki, centrum rozrywki dla dzieci.

 

Gdzie się zatrzymać: sektor prywatny i mini-hotele. Musimy bardziej uważać na prywatnych właścicieli – jak mówią, zbyt wiele starych mieszkań w złym stanie. Szczegóły: mieszkanie w Fontance . Koszt: mieszkanie kosztuje 120-900 UAH.
Jak się tam dostać:

 • minibusy z dworca kolejowego w Odessie lub dworca autobusowego Privoz
 • dowolnym minibusem jadącym do centrum handlowego „Riviera”, a następnie pieszo.

 

Wskazówka: eksperci zalecają drugą fontankę (są tylko trzy) – według plotek, zejście do morza jest krótsze (w innych miejscach jest dłuższe lub bardziej strome) i ciekawsze opcje mieszkania.

 

Jużne to kolejne młode (pojawiające się na mapie pod koniec lat siedemdziesiątych) miasto położone ok. 47 km od Odessy, na granicy z regionem Mikołajowa. Słynie z jednego z trzech największych portów na Ukrainie – portu „Południe”. Sukcesywnie rozwija również infrastrukturę kurortową.

Atrakcje i zabytki:

 • Deptak i park nad plażą z alejkami, wygodnymi ławkami i altanami.
 • Magiczna fontanna świetlno-muzyczna.
 • Duży i nowoczesny kompleks sportowy „Olympus”.
 • Osada Jeni-Dunya – zabytek archeologiczny z XVIII wieku, położony w pobliżu Przylądka Sychawskiego, niedaleko od portu Południe.
 • Atutem jest również oddalone zaledwie o 10 km na wschód od miasta Koblevo z parkiem wodnym i winnicami.

Gdzie się zatrzymać: Sektor prywatny nie jest bardzo rozwinięty. Głównie do wynajęcia są mieszkania w wieżowcach i kilka mini-hoteli. Koszty utrzymania: 300–1200 hrywien.

Jak się tam dostać:

 • Samochodem z Odessy należy jechać autostradą M14. Ta sama droga prowadzi do Mikołajewa.
 • Minibusem z dworca autobusowego Odessa „Privoz”. Jedzie około 2,5 godziny. Przybliżony koszt: 35 hrywien.

Wskazówka: poleca się wybierać miejsca noclegowe położone z dala od stoczni. W pobliżu niej urlopowiczów często narzekają na nieprzyjemny chemiczny zapach. Ponadto, rezerwując zakwaterowanie, należy zachować ostrożność, zgodnie z plotkami, można spotkać oszustów, którzy wymagają przedpłaty za rezerwację nie oferując w zamian nic .

Inne ciekawe kurorty regionu

Miejscowości regionu Odessa na tym się nie kończą. Dotarcie do kolejnych miejsc zajmuje więcej czasu, ale rekompensuje go czarująca naturą, czyste powietrze i względny spokój – rzadkość w na ogół zatłoczonych kurortach.

Lebedivka – wieś została założona w 1787 roku przez niemieckich osadników jako Bad Burnas. Lebedivka znajduje się 120 km od Odessy i znajduje się jednocześnie nad ujściem Burnas do Morza Czarnego. Znana jest z leczniczych właściwości kąpieli błotnych w ujściu rzeki i wyjątkowego powietrza, które łączy morze, step, nuty leśne i jodowy aromat Burnas.

Atrakcje i zabytki:

 • Ujście Burnas z leczniczym błotem. Dziewięciokilometrowa mierzeja ma około 400 metrów szerokości.
 • Mieszany las w pobliżu wsi, który jest rzadkością na stepowych obszarach Besarabii.

Gdzie się zatrzymać: centra rekreacji, mini-hotele, pola namiotowe i campingi. Koszt utrzymania: 100-1500 hrywien.

Jak się tam dostać:

 • Samochodem autostradą do Izmail lub przez Zatokę.
 • Minibusy z dworca kolejowego w Odessie lub dworca autobusowego „Privoz”. Wysyłanie kilka razy dziennie. Czas podróży: około 3 godzin. Koszt: około 120 hrywien.
 • Minibusy Biełgorod-Dniester – Tuzla.

 

Wskazówka: owadów jest tutaj więcej niż w Carolina Bugaz: zarówno muchy, jak i komary. Dobrze jest zaopatrzyć się w różne środki owadobójcze przed przyjazdem.

 

Primorsko to ośrodek znajdujący się 15 km od „ukraińskiej Wenecji” – Vilkovo. Ponadto w pobliżu znajduje się słone jezioro Sasyk, oddzielone od morza 15-kilometrową zaporą, przy której znajdują się lokalne plaże.

Atrakcje i zabytki:

 • Rezerwat Biosfery Vilkove i Dunaj .
 • Jezioro Sasik.
 • Kościół Matki Bożej Kazańskiej .

 

Gdzie się zatrzymać: centra rekreacji, mini-hotele,pola namiotowe i campingi, ośrodki wypoczynkowe. W Primorsku, który znajduje się kilometr od morza, miejscowi wynajmują także mieszkania. Koszty utrzymania: 70–2000 hrywien.

Jak się tam dostać:

 • samochodem autostradą do Izmaila lub przez Zatokę.
 • minibusy z dworca autobusowego „Privoz” w Odessie jadą do Wilkowa.

Wycieczki do Odessa

Odessa

Perła Południa, jedno z najbardziej urokliwych miast nadmorskich w Europie.
Pełna humoru, piękna, gościnna, tajemnicza – to wszystko i wiele więcej można powiedzieć o ukraińskiej metropolii nad Morzem Czarnym. Miasto oferuje wiele plaż do wyboru, z których najpopularniejsze są plaże rozrywkowo-rekreacyjnej dzielnicy Arkadia.

 

Atrakcje i zabytki:

 • Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu
 • Bulwar Nadmorski i pomnik księcia
 • Schody Potiomkinowskie
 • Ulica Deribasowska
 • Port w Odessie
 • Pałac Woroncowa
 • delfinarium Nemo
 • odeskie katakumby
 • liczne muzea i galerie

 

Gdzie się zatrzymać: szerokie spektrum miejsc noclegowych od hosteli, apartamentów po mini-hotele, centra rekreacji i duże hotele. Cena: hostele od 100 UAH, apartamenty i hotele od 400 UAH (z dala od centrum) do kilku tysięcy UAH (w zależności od standardu obiektu i rodzaju pokoju).

Jak się tam dostać: pociągi, statki i samoloty z wielu części świata. Miasto ma główny dworzec kolejowy, lotnisko w Odessie, kilka dworców autobusowych. Jednocześnie w szczycie sezonu lepiej kupować bilety z wyprzedzeniem. Koszt: 350-400 UAH (minibus z Kijowa), 125-1300 UAH (pociąg, w zależności od rodzaju pociągu i jego lokalizacji)

Wskazówka: polecamy spacer po Odessie wieczorową porą. Podświetlane dźwigi portowe, tajemniczo migoczące światła na Primorskim, wdzięczne kontury opery skąpane w świetle w akompaniamencie gwaru ulicy Deribasowskiej to cudowny spektakl.

Zobacz też na:

About the author

Related Post

5 komentarzy

 1. Waldemara

  Doskonały artykuł, od bardzo dawna sądziłam, iż to prawda

 2. Czesemir

  Interesujące, ale generalnie to znam bardziej interesujące nowiny.

 3. Rupert

  W niedziele także o tym doszły mnie słuchy, to może być Ciekawe.

 4. Ingrid

  Świetny artykuł, od bardzo dawna sądziłem, że to zgodność z rzeczywistością

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Używamy plików cookie - Korzystając z tej witryny lub zamykając ją, akceptujesz naszą politykę plików cookie.
Akceptuj Cookies
x